Ana içeriğe atla

Queen's Gambit || Dizi Yorumu

Herkese selam! Nasılsınız? Umarım iyisinizdir. Çıktığından beri çok sevilen ve bundan birkaç hafta önce Amerika'nın Oscar ödüllerinden sonra en fazla rağbet görülen ödül töreni olan Golden Globe'da ödül üstüne ödül alan bir diziyle geldim: Queen's Gambit.
9 yaşındayken yetimhaneye gönderilen Beth, orda bir hademe ile arkadaş olur. Satranca karşı büyük bir yeteneğinin ve ilgisinin olduğunu keşfeden hademe, onu bazı arkadaşlarıyla tanıştırır. Onlar da bu kızın satrançta olağanüstü bir yeteneğinin olduğunu görünce onu lisedeki satranç klubündeki çocuklarla oynaması için çağırırlar.
Günlerden bir gün, bir aile Beth'i evlat edinir. Yeni hayatına alışmaya çalışan Beth, gittiği bir markette satranç dergisi görür ve onu gizlice alır. Satranç turnuvalarının düzenlendiğini öğrenir ve bu turnuvalara katılmaya başlar.
Önce kendi kasabasında yarışmaya başlayan Beth, gittikçe hem Amerika'da hem de dünya çapında bilinir bir satranç oyuncusu haline gelir. İşinde en iyilerinden olan Benny'yi alt etmesi ve Amerika'yı temsilen Rusya'ya gidip orda oynaması gerekmektedir. En güçlü rakiplerinden biri olan Borgov'u yenebilecek midir?
2 günde bitirdim. O kadar sürükleyici ve soluk kesici bir diziydi ki bitirdiğimde keşke daha uzun olsaydı veya 2.sezonu olsaydı diye düşündüm. Ama 2.sezonu olsaydı eğer biraz suyu çıkmış olabilirdi çünkü tam yerinde bitirmişler. Son sahne tüm dizi boyunca en sevdiğim sahnelerden biriydi.
Bütün müzikler, senaryo, giyim, makyaj, kamera çekimleri hepsinin çok beğendim. Benny ve Beth'in daha fazla sahnesinin olmasını isterdim. Onun dışında oyunculukları da çok güzeldi. Özellikle de Beth'i canlandıran Anya Taylor-Joy'un. Üzüldüğüm pek çok sahne oldu.
Kitabının olduğunu diziyi izledikten sonra öğrendim. Diziyi izledikten sonra da satrançla alakam olmadığı için kitabını okumak bayabilir diye düşündüm ama okuyanlarınız varsa düşüncelerinizi merak ediyorum. Sizce okumalı mıyım?
Genel olarak çok beğendiğim bir diziydi. Bence abartıldığı kadar vardı. Ben normalde 1 bölümü 1 saat süren dizileri izleyemiyorum çünkü bir süreden sonra ilgim dağılıyor ama bu diziyi uyumak ve yemek yemek dışında hiç ara vermeden izledim resmen :D Kesinlikle bir şans vermenizi öneririm.
puanım: 5/5 imdb: 8.6/10 yayın tarihi: 2020 kaç bölüm?:7 bir bölüm süresi: ortalama 1 saat nerden izleyebilirim?: netflix

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Emily In Paris || Dizi Yorumu

Bu sefer bir değişiklik yaparak dizi yorumu ile karşınızdayım. Ben izlerken çok keyif aldım umarım siz de yorumumu beğenirsiniz <3 Konu: Emily, Paris'teki yeni ofisine özgüvenli Amerikan tarzını ve yeni fikirlerini taşır. Ancak Fransızca bilmemesi büyük bir soruna dönüşür.

Modunuzu Yerine Getirecek Diziler

Bazen çok fazla duygu yüklü oluruz ve hiç kimseyle konuşmak ya da herhangi bir şekilde iletişime geçmek istemeyiz. O gün zor bir gün geçirmişsinizdir, çok istediğiniz bir şey gerçekleşmemiştir ya da çok güvendiğiniz birisi sizi hayalkırıklığına uğratmış olabilir. İşte bu tür durumlarda biraz kendinize vakit ayırıp ruhunuzu temizlemek adına güzel bir dizi/film açıp izleyebilirsiniz. Benim bu duruma düştüğümde her zaman açıp izlediğim 2 dizim var ama sizlere seçenekleri biraz geniş tutacağım✨ 1. FRIENDS😍 (1994-2004) Beni instada dailyofmae adımla takip ediyorsanız eğer tahmin edebileceğiniz gibi ilk sıraya Friends’i koydum. Neden çünkü beni en çok aile ortamının içindeymişim gibi hissettiren 2 diziden biri. 20’li yaşlarında 6 arkadaşın New York’daki hayatlarını anlatıyor dizi. Monica,Chandler,Rachel,Ross,Phoebe ve Joey. 10 sezonu bitirdiğinizde hepsi birbirinden ayrı özel geliyor size. 2. HOW I MET YOUR MOTHER (2005-2014) Hangisini izlesem onu ilk sıraya koyuyorum o yüzden ikisi

Call Me By Your Name || Film Yorumu

1 ay aradan sonra selam canlar! Okul başladığı için dersler biraz yoğun gidiyor, kitap okumaya da film izlemeye de çok vakit bulamıyorum ama bu film uzun zamandır hem aklımda hem de listemdeydi. Aranızda izleyenler var mı? Eğer hala izlemediyseniz ve izlemeyi düşünüyorsanız izlemeden önce sizi aşağıdaki yoruma alalım :) Konusu: 1983 yılı yazı sırasında 17 yaşındaki Amerikalı-İtalyan Elio Perlman günlerini ailesinin İtalya'nın kuzeyindeki 17. yüzyıldan kalma villasında klasik müzik yaparak, okuyarak ve arkadaşı Marzia ile flört ederek geçirmektedir. Elio, Greko-Roma kültüründe uzmanlaşmış seçkin bir profesör olan babası ve onu elit kesim meyveleriyle, doğal lezzetlerle şımartan, çevirmen olan annesi Annella ile bir arada olmaktan ziyadesiyle memnundur. Elio'nun olgunluğu ve entelektüel birikimi, onu tam teşekküllü bir yetişkin gibi gösteriyor olsa da, özellikle kalpteki konularda onun hakkında hala masum ve biçimlenmemiş olan çok şey vardır. Bir gün, doktorasını sürdüren b